Jak správně vybrat postel z masivu
Jak správně vybrat dřevěnou postel z masivu... několik užitečných rad.
Postele z masivu z naší produkce pro Vás vyrábíme z té nejlepší kvality dřeva z Českých lesů, dřeva se snažíme vybírat bez suků a kazů a používáme výhradně zdravotně nezávadná lepidla, mořidla, olejovosky a UV laky. Postele z masivu jsou vyrobeny ze dřeva o šířce masivu 4 cm, což zajišťuje unikátní stabilitu.
Masivní dřevěná postel se skládá ze dvou bočnic, nožního čela, hlavového čela a jedné středové latě s nožičkou, které jsou k sobě montovány značkovým tříbodovým kováním od Hettich, což zaručuje snadnou montáž či demontáž a hlavně dokonalou pevnost spoje. Výška hrany bočnice u postele je 43/45 cm, s matrací je tedy sedací výška 54-60 cm (podle výšky matrace a roštu).
Postele lze upravovat na přání, např. sedací či celková výška, tvar, zaoblení, prodloužení bočnic, nebo čel...úpravy jsou cenově počítány podle časové náročnosti a spotřeby dřeva. Všechny typy postelí lze namořit na jakoukoliv barvu. Pokud se Vám z naší nabídky nic nelíbilo, pošlete nám Vaši představu a my Vám postel zdarma napřed oceníme a pak samozřejmě i zakázkově vyrobíme.
Rozměry postele a doporučená délka. Pokud hovoříme o rozměru postele, například 200x180 cm, je tím myšlen vnitřní rozměr postele, do tohoto rozměru je zapotřebí rošty rozměru 200x90 cm a matrace o rozměru 200x90 cm(nebo matraci v kuse 200x180 cm)
Tvrdost dřeva hraje zásadní roli ve stabilitě konstrukce, proto doporučujeme vybírat tvrdší dřeviny, jako jsou buk, dub, jasan a javor. Důvodů proč vybrat tvrdší dřevinu je hned několik.
Prvním důvodem je odolnost proti otlakům, do měkké dřeviny, jako je smrk, či borovice, stačí rýpnout nehtem, nebo zavadit vysavačem při úklidu a promáčkliny ve dřevě jsou nevratné, což se u tvrdého dřeva nestane, otlaček způsobíte pouze velmi tvrdým předmětem.
Druhým důvodem je odolnost proti rozvrzání konstrukce postele. Postel je osazena postelovým kováním od Hettich, toto kování je do postele našroubováno pomocí čtyř vrutů, které samozřejmě v tvrdé dřevině drží dokonale, ale pokud zvolíte měkkou dřevinu, jako je smrk, nebo borovice, hrozí, že se vrut tahem vymáčkne a kování se uvolní, toto je častým důvodem, proč postele z měkkých dřevin časem vržou.
Tvrdost dřeva se posuzuje Brinellovou stupnicí od stupně 1.(nejměkčí) až po stupeň 8.(nejtvrdší), nebo se posuzuje relativní tvrdostí v procentech, která so odvíjí od tvrdosti dubu (dub = 100%). Brinellova škála tvrdosti naznačuje tvrdost dřeviny a její odolnost vůči znehodnocení jiným tvrdým předmětem. Znamená to, že velmi měkké dřeviny jako je smrk a Borovice jsou jen málo odolné a snadno je poškodíte, naopak tvrdé dřeviny jako buk či dub jsou velmi odolné a případné nehody nebudou na povrchu vidět. Tvrdost dřeviny je důležitá také pro přichycení kování, které je uchycené vrutem, který bude odolněji držet v tvrdém masivu. Naopak v měkkém masivu je velká pravděpodobnost, že se vrut v dřevině vymáčkne a povytáhne, díky tomu se kování uvolní a postel začne vrzat.
Dřeviny z kterých vyrábíme a jejich charakteristiky:
Smrk
Dřevo smrku je smetanově bílé až nahnědlé, s výraznými letokruhy. Smrk je i přes svou měkkost houževnatý, poměrně pevný a pružný. Smrkové dřevo má velmi výhodné vlastnosti pro opracování, proto se smrk stal, díky člověku, naším nejrozšířenějším stromem. Smrkové dřevo je měkké, hedvábně lesklé, vonící pryskyřicí, poměrně lehké, dlouhovláknité, přitom velmi pružné a pevné, dobře štípatelné. Dobře se řeže, hobluje, frézuje, klíží, moří, natírá a barví. Poměrně málo se bortí a sesychá. V suchu je velmi trvanlivé. Tvrdost dle Brinellovy stupnice 1,6.
Borovice
Buk (používáme buk pařený)
Dub
Jasan
Běl, u mladých stromů široká, u starých užší, je smetanově bílá, u některých jedinců bělejší než javorová, jindy narůžovělá. Jádro bývá nepravidelně ohraničené, tmavohnědé. Výrazné letokruhy vytvářejí krásnou kresbu, která má na starém nábytku nazlátlý lesk. Dobře se opracovává, soustruží i leští. Dřevo je pevné, tvrdé, houževnaté a z našich dřevin nejpružnější. Používá se proto na výrobu lyží, saní, topůrek či madel a dodnes se z něho zhotovuje tělocvičné nářadí. Tvrdost dle Brinellovy stupnice 4,1.
Javor
Bříza